Primăria Comunei Letea – Veche și Reprezentanța UNICEF în România anunță lansarea recensământului comunitar din comuna Letea-Veche  începând cu data de 25  iunie 2015.

Recensământul comunitar reprezintă un demers inovator ce implică colectarea de date privind situația tuturor gospodăriilor din comuna Letea-Veche și face parte din activitățile comune pe care Primăria Letea Veche le va derula în parteneriat cu Reprezentanța UNICEF în România în intervalul 2015-2017.

Participarea la acest proces are un caracter voluntar, Primăria încurajând întreaga populație a comunei Letea-Veche să susțină îmbunătățirea intervențiilor din domeniile social, educațional și medical prin participarea activă la acest proces.

Informațiile colectate de către lucrătorii comunitari au caracter confidențial și vor fi utilizate exclusiv pentru a sprijini procesul de îmbunătățire a intervențiilor la nivel local, județean și național din educație, sănătate și protecție socială.

De ce acest proces?

Pentru…..

• A cunoaște mai bine nevoile sociale, educaționale și medicale ale tuturor copiilor și familiilor din comunitate;
  • A oferi răspunsuri în timp real la nevoile identificate;
  • A planifica intervenții eficiente, care răspund nevoilor reale ale tuturor copiilor și familiilor din comunitatea Letea-Veche în domeniul medical, social și educațional;
  • A preveni situațiile de risc la nivel comunitar;
  • A îmbunătăți nivelul de viață al întregii comunității, facilitând accesul la un pachet minim de servicii, respectiv servicii medicale, educaționale și sociale de bază;
  • A susține dezvoltarea potențialului tuturor copiilor din comunitatea noastră!

Ce pot face eu? / Cum pot sa ajut?

• Facilitarea accesului lucrătorilor comunitari în gospodărie;
  • Oferirea de informații precise la întrebările formulate de către lucrătorul comunitar.

Lista lucrătorilor comunitari implicați în acest proces

• Bulibasa Florina Codrina
  • Stanciu Raluca
  • Ilie Carmen
  • Ilie Aida
  • Pall Petronela
  • Iacob Alina
  • Chirita Razvan Codrin

Pentru alte informații cu privire la acest proces, vă rugăm să vă adresați Primăriei Comunei Letea-Veche.